Washington High School Sports | Washington Sports Network | washingtonsportsnetwork.com

Switch to desktop Register Login

'12 Mid Columbia Schedule

  • Published in High School

Mid-Columbia Conference 2012 Football Schedule

Here is the full schedule for the brand-new Mid Columbia Conference.  The 3A/4A combo league features teams from the Tri Cities and Walla Walla.  This region always produces some competetive teams, among them Kamiakin (Kennewick) which has 3 losses over the past 3 years with 2 of those coming agains powerhouse Bellevue.  On the 4A side, Chiawana (Pasco) has built a new tradition out of the Pasco split with Pasco High a few years back.

Week 1        
Friday, August 31st      
Time Away Home   Location
7:00PM Richland Southridge   Lampson Stadium, Kennewick
7:00PM Chiawana Hanford   Fran Rish Stadium, Richland
7:00PM Kennewick Lake City (ID)    Lake City, Idaho
7:00PM Pasco West Valley    West Valley, Yakima
  Walla Walla BYE    
Saturday, September 1st      
Time Away Home   Location
7:00PM Prosser Kamiakin   Lampson Stadium, Kennewick
Week 2        
Friday, September 7th      
Time Away Home   Location
7:00PM Kamiakin Hanford   Fran Rish Stadium, Richland
7:00PM Kennewick Chiawana   Edgar Brown Stadium, Pasco
7:00PM Richland Walla Walla   Borleske Stadium, Walla Walla
7:00PM Sunnyside Southridge   Lampson Stadium, Kennewick
7:00PM Pasco Eastmont   Wildcat Stadium, East Wenatchee
Week 3        
Friday, September 14th      
Time Away Home   Location
7:00PM Southridge Kennewick   Lampson Stadium, Kennewick
7:00PM Chiawana Richland   Fran Rish Stadium, Richland
7:00PM Hanford Pasco   Edgar Brown Stadium, Pasco
7:00PM Kamiakin Sunnyside   Clem Senn Field, Sunnyside
7:00PM Walla Walla Davis   Zeapfel Stadium, Yakima
Week 4        
Friday, September 21st      
Time Away Home   Location
7:00PM Pasco Chiawana   Edgar Brown Stadium, Pasco
7:00PM Southridge Kamiakin   Lampson Stadium, Kennewick
7:00PM Hanford Walla Walla   Borleske Stadium, Walla Walla
7:00PM Kennewick Sunnyside   Clem Senn Field, Sunnyside
7:00PM Richland Eisenhower   Zeapfel Stadium, Yakima
Week 5        

Thursday, September 27th

       
Time Away Home   Location
7:00PM Walla Walla Kennewick   Lampson Stadium, Kennewick
Friday, September 28th      
Time Away Home   Location
7:00PM Southridge Pasco   Edgar Brown Stadium, Pasco
7:00PM Richland Kamiakin   Lampson Stadium, Kennewick
7:00PM Sunnyside Hanford   Fran Rish Stadium, Richland
7:00PM Chiawana Wenatchee   Apple Bowl Stadium, Wenatchee
Week 6        
Thursday, October 4th      
Time Away Home   Location
7:00pm Hermiston Southridge   Lampson Stadium, Kennewick
Friday, October 5th      
Time Away Home   Location
7:00PM Chiawana Kamiakin   Lampson Stadium, Kennewick
7:00PM Kennewick Richland   Fran Rish Stadium, Richland
7:00PM Walla Walla Pasco   Edgar Brown Stadium, Pasco
7:00PM Hanford Life Christian   Curtis HS Tacoma
Week 7        
Thursday, October 11th      
Time Away Home   Location
7:00PM Pasco Kamiakin   Lampson Stadium, Kennewick
Friday, October12th      
Time Away Home   Location
7:00PM Southridge Walla Walla   Borleske Stadium, Walla Walla
7:00PM Hanford Kennewick   Lampson Stadium, Kennewick
7:00PM Lake City (ID) Chiawana   Edgar Brown Stadium, Pasco
7:00PM Post Falls (ID) Richland   Fran Rish Stadium, Richland
Week 8        
Friday, October 19th      
Time Away Home   Location
7:00PM Chiawana Southridge   Lampson Stadium, Kennewick
7:00PM Kennewick Pasco   Edgar Brown Stadium, Pasco
7:00PM Richland Hanford   Fran Rish Stadium, Richland
7:00PM Kamiakin Walla Walla   Borleske Stadium, Walla Walla
Week 9        
Thursday, October 25th      
Time Away Home   Location
7:00PM Hanford Southridge   Lampson Stadium, Kennewick
Friday, October 26th      
Time Away Home   Location
7:00PM Kamiakin Kennewick   Lampson Stadium, Kennewick
7:00PM Pasco Richland   Fran Rish Stadium, Richland
7:00PM Walla Walla Chiawana   Edgar Brown Stadium, Pasco
Week 10        
Friday, November 2nd      
Time Away Home   Location
  GSL/MCC Crossover      
Read more...

2014 Big Nine League Football Schedule

  • Published in High School

2014 Big Nine Conference Football Schedule

big9old 200x200

All games 7pm unless noted, *denotes Non-league

Week1

Friday, September 5
West Valley @ Mt. Spokane*
Davis @ Pasco
Eastmont @ Rogers(Spokane) (7:30 PM)*
Eisenhower @ Evergreen (5:00 PM)*
Southridge @ Moses Lake*
Wenatchee @ Mead (5:00 PM)*
Sunnyside @ Grandview*

Week2

Thursday, Septemeber 11
Eisenhower @ Kennewick*

Friday, September 12
Moses Lake @ Lewis & Clark (6:00 PM)*
Hanford @ West Valley(Yakima)*
Walla Walla @ Davis*   
Pasco @ Sunnyside*
Chiawana @ Wenatchee*
Mt. Spokane @ Eastmont*

Week3

Friday, September 19
Sunnyside @ North Central*
Coeur d'Alene @ Moses Lake*
Wenatchee @ Eisenhower
Davis @ Eastmont
Saturday, September 20
West Valley @ Ballard (1:00 PM)*

Week4

Friday, September 26
Eastmont @ West Valley (Yakima)
Davis @ Wenatchee
Moses Lake @ Eisenhower
Cheney @ Sunnyside*                                               

Week 5

Friday, October 3
West Valley (Yakima) @ Davis
Wenatchee @ Sunnyside
Eisenhower @ Eastmont
Moses Lake @ Post Falls (ID)*

Week 6

Friday, October 10
West Valley (Yakima) @ Eisenhower
Sunnyside @ Moses Lake
Davis @ Pendleton (OR)*
Wenatchee @ Eastmont

Week 7

Friday, October 17
Tumwater @ West Valley (Yakima)*
Davis @ Sunnyside
Eastmont @ Moses Lake
Eisenhower @ Wenatchee

Week 8

Friday, October 24
West Valley (Yakima) @ Sunnyside
Eastmont @ Davis
Eisenhower @ West Valley (Spokane)*
Moses Lake @ Wenatchee

Week 9

Friday, October 31
Wenatchee @ West Valley (Yakima)
Sunnyside @ Eisenhower
Eastmont - BYE
Davis @ Moses Lake

Week 10

Friday, November 7
Moses Lake @ West Valley (Yakima)
Eisenhower @ Davis
Sunnyside @ Eastmont
Wenatchee - BYE

Read more...

MCC Football Schedule '13

  • Published in High School

2013 MCC Football Schedule

2013 mid columbia conference schedule lrg

Here is the 2013 Mid-Columbia Conference Football schedule* as of 6/3/13 

All game times are 7:00pm unless otherwise noted.

*subject to change

Thursday, September 5

Friday, October 4

Friday, November 1

West Valley @ Pasco

Pasco @ Southridge 

Kennewick @ Kamiakin

 

Kennewick @ Walla Walla 

Southridge @ Hanford 

Friday, September 6

Kamiakin @ Richland 

Richland @ Pasco 

Lake City @ Kennewick

Hanford @ Sunnyside 

Chiawana @ Walla Walla 

Southridge @ Richland 

Chiawana @ Wenatchee

 

Hanford @ Chiawana

   

Walla Walla @ Moses Lake 

   

Kamiakin @ Prosser 

 

Friday, November 8

 

Friday, October 11

MCC/GSL CROSS-OVER

Thursday, September 12

Kamiakin @ Chiawana 

Chiawana

Hanford @ Kamiakin 

Richland  @ Kennewick 

Hanford

 

Pasco @ Walla Walla 

Kamiakin

Friday, September 13

Southridge @ Hermiston  

Kennewick

Chiawana @ Kennewick 

Post Falls @ Hanford

Pasco

Walla Walla @ Richland 

 

Richland

Southridge @ Sunnyside 

 

Southridge

Eastmont @ Pasco 

Friday, October 18

Walla Walla

 

Kamiakin @ Pasco 

 

Thursday, September 19

Wallla Walla @ Southridge 

 

Sunnyside @ Kamiakin  

Kennewick @ Hanford 

Tuesday, November 12

 

Chiawna @ Lake City

possible 3A cross-over w/GSL

Friday, September 20

Richland @ Post Falls    

 

Kennewick @ Southridge  

   

Richland @ Chiawana 

Thursday, October 24

Saturday, November 16

Pasco @ Hanford 

Pasco @ Kennewick  

State Round 1

Davis @ Walla Walla 

   
 

Friday, October 25

 

Thursday, September 26

Southridge @ Chiawana  

Saturday, November 23

Sunnyside @ Kennewick 

Hanford @ Richland 

State Quarter-Finals

 

Walla Walla @ Kamiakin 

 

Friday, September 27

   

Chiawana @ Pasco 

 

Saturday, November 30

Kamiakin @ Southridge  

 

State Semi-Finals

Walla Walla @ Hanford 

   

Richland @ Lewiston

   
   

Saturday, December 7

   

State Finals

 

Have other conference schedules? pass them along to us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Read more...

O'Dea Schedule Set

  • Published in High School

odea football

Here is the 2013 football schedule for the O'Dea Fighting Irish out of the Metro League (Seattle).  The 3A school has some tough non-leauge matchups with Gig Harbor and Issaquah (who beat the Irish by 3 points last year) plus league foes Seattle Prep, and Eastside Catholic. 

The Irish were 8-3 last year, which would seem like a great record, but not for the school on First Hill.  O'Dea lost to Issaquah, Eastside Catholic, and finally to University (Spokane) in the 1st round of state.  The Irish return Senior (QB) Pierre LeDorze (HUDL VIDEO), Junior (RB) Myles Gaskin (HUDL VIDEO), and Senior (RB) Jack Flor.   On Defense standouts include DT Jarius McDade (HUDL VIDEO), DB Michael Owes, and Saftey Jack Murphy.

Which matchup are you looking forward too?  Do the Irish have what it takes to win the Metro League and take down perennial State favorite Bellevue?

 

Day Date   Opponent Location Time
Thursday Sept 5th  gig harbor logo Gig Harbor West Seattle Stadium 7:00pm
Friday Sept 13th ballard logo Ballard Memorial Stadium 7:45pm
Friday Sept 20th  issaquah logo Issaquah Issaquah HS 7:00pm
Friday Sept 27th seattle prep logo Seattle Prep West Seattle Stadium 7:00pm
Friday Oct 4th ingrham logo Ingraham Ingraham HS 7:00pm
Friday Oct 11th blanchet-logo Blanchet West Seattle Stadium 7:00pm
Friday Oct 18th
eastside catholic
Eastside Catholic
Eastside Catholic 7:00pm
Thursday Oct 24th bainbridge island football Bainbridge West Seattle Stadium 6:30pm
Friday Nov 1st   Metro Championship Memorial Stadium TBA
Read more...

2014 Greater Spokane League Football Schedule

  • Published in High School

gsl logo

2014 GSL FULL SCHEDULE

courtesy of http://gslfootball.wordpress.com/

Week #1

Sept 4, Thursday
Lewiston (ID) vs. North Central - ALBI 4:45 PM
West Valley (Yakima) vs. Mt. Spokane - ALBI 7:15 PM

Sept 5, Friday
Wenatchee vs. Mead - ALBI 5:00 PM
Eastmont vs. Rogers - ALBI 7:30 PM
Gonzaga Prep at Richland  7:00 PM
Ferris at Olympia TBA
Lewis & Clark at Lake City (ID) 7:00 PM
Sandpoint (ID) at University7:00 PM
Central Valley at Coeur D’Alene (ID) 7:00 PM

Sept 6, Saturday
Fife at Shadle Park - ALBI 1:00 PM

Week #2

Sept 11, Thursday
Lakeside vs. Rogers - ALBI 4:45 PM TH

Sept 12, Friday
Bellarmine Prep at Gonzaga Prep 7:00 PM
Mt. Spokane at Eastmont 7:00 PM
Moses Lake vs. Lewis & Clark - ALBI 6:00 PM
Coeur D’Alene (ID) vs. Ferris - ALBI 8:00 PM
North Central at Moscow (ID) 7:00 PM
Mead at Southridge - Lampson 7:00 PM
Shadle Park at Richland - Fran Rish 7:00 PM
University at Post Falls (ID) 7:00 PM
Lake City (ID) at Central Valley 7:00 PM

Week #3

Sept 18, Thursday
University vs. Ferris - ALBI 7:15 PM

Sept 19, Friday
Sandpoint (ID) vs. Mt. Spokane - ALBI 5:00 PM
Sunnyside vs. North Central - ALBI 7:30 PM
Rogers at West Valley (Yakima) 7:00 PM
Shadle Park at Lake City (ID) 7:00 PM
Lewis & Clark at Central Valley 7:00 PM
Mead at Gonzaga Prep 7:00 PM

Week #4

Sept 25, Thursday
Central Valley vs. Shadle Park - ALBI 7:15 PM

Sept 26, Friday
Rogers vs. Mead - ALBI 5:00 PM
Lewis & Clark vs. Ferris - ALBI 7:30 PM
Mt. Spokane at Gonzaga Prep 7:00 PM
North Central at University 7:00 PM

Week #5

Oct 2, Thursday
Ferris vs. Mt. Spokane - ALBI 4:45 PM
North Central vs. Lewis & Clark - ALBI 7:15 PM

Oct 3, Friday
Gonzaga Prep vs. Shadle Park - ALBI 5:00 PM
University vs. Rogers - ALBI 7:30 PM
Mead at Central Valley 7:00 PM

Week #6

Oct 9, Thursday
Lewis & Clark vs. Rogers - ALBI 7:15 PM

Oct 10, Friday
Shadle Park vs. Ferris - ALBI 5:00 PM
Mead vs. Mt. Spokane - ALBI 7:30 PM
North Central at Central Valley 7:00 PM
University at Gonzaga Prep 7:00 PM

Week #7

Oct 16, Thursday
Shadle Park vs. Rogers - ALBI 7:15 PM

Oct 17, Friday
Mt. Spokane vs. North Central - ALBI 5:00 PM
Ferris vs. Mead - ALBI 7:30 PM
Central Valley at Gonzaga Prep 7:00 PM
Lewis & Clark at University 7:00 PM

Week #8

Oct 23, Thursday
University vs. Mead - ALBI 4:45 PM
Shadle Park vs. North Central - ALBI 7:15 PM

Oct 24, Friday
Rogers vs. Mt. Spokane - ALBI 5:00 PM
Gonzaga Prep vs. Lewis & Clark - ALBI 7:30 PM
Ferris at Central Valley 7:00 PM

Week #9

Oct 30, Thursday
Rogers vs. North Central - ALBI 4:45 PM
Gonzaga Prep vs. Ferris - ALBI 7:15 PM

Oct 31, Friday
Mead vs. Lewis & Clark - ALBI 5:00 PM
Mt. Spokane vs. Shadle Park - ALBI 7:30 PM
Central Valley at University 7:00 PM

Week#10

TBD - Crossover Games with Mid Columbia Conference

Read more...

2014 Mid Columbia Conference Football Schedule

  • Published in High School

MCC Conference 2014 Football Schedule

mcc 200x200

Week 1

Friday, September 5
Ellensburg @ Kennewick*                              
Richland @ Gonzaga Prep*                          
Hermiston @ Hanford*                    
Skyview @ Walla Walla*                      
Chiawana @ Camas*           
Davis @ Pasco*                       
Southridge @ Moses Lake*
Saturday, September 6
Ferndale @ Kamiakin (5:00 PM)*

Week 2

Thursday, September 11
Eisenhower @ Kennewick*      
Friday, September 12               
Walla Walla @ Davis*
Hanford @ West Valley*
Pasco @ Sunnyside*
Chiawana @ Wenatchee*
Shadle Park @ Richland*
Kamiakin @ Hermiston*
Mead @ Southridge*

Week 3

Friday, September 19
Pasco @ Hanford
Kamiakin  @ Southridge
Kennewick @ Walla Walla
Richland @ Chiawana

Week 4

Thursday, September 25
Chiawana @ Southridge
Friday, September 26
Kennewick @ Kamiakin
Walla Walla @ Pasco      
Hanford @ Richland

Week 5

Friday, October 3
Pasco @ Kennewick
Richland @ Walla Walla
Kamiakin @ Chiawana
Southridge @ Hanford

Week 6

Thursday, October 9
Pasco @ Kamiakin
Friday, October 10
Kennewick @ Richland
Walla Walla  @ Southridge
Hanford @ Chiawana

Week 7

Friday, October 17
Kamiakin @ Hanford
Chiawana @ Wallla Walla
Southridge @ Kennewick
Richland @ Pasco

Week 8

Thursday, October 23   
Pasco @ Southridge 
Friday, October 24
Kennewick @ Chiawana
Richland @ Kamiakin
Walla Walla @ Hanford

Week 9

Friday, October 31
Southridge @ Richland
Hanford @ Kennewick
Chiawana @ Pasco
Kamiakin @ Walla Walla

Week 10

Friday, November 7
MCC/GSL CROSS-OVER

Read more...
Subscribe to this RSS feed